HISTORIA. SKĄD SIĘ WZIĘLIŚMY?

Krzysiek pomaga pomagać

Nasze stowarzyszenie nazywa się „Krzysiek Pomaga Pomagać”. Jego nazwa bierze się z życia. Tak się złożyło, że jeden z nas (Krzyś Graczyk) miał kiedyś poważne kłopoty – udar mózgu w wieku 15 lat. Wtedy inni mu pomogli, w szczególności ci z klubu narciarskiego „Yeti” i ci z Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego. W 2006 roku po raz pierwszy zorganizowano zawody narciarskie, z których dochód przeznaczono na rehabilitację Krzysia. W roku następnym rzecz powtórzono – i tak powstała tradycja corocznych „Zawodów dla Krzysia”. Przeprowadzono ich 6 edycji, ostatnią w roku 2011.

Potem Krzysztof, który tymczasem cokolwiek stanął na nogi, chciał w jakiś sposób odwdzięczyć się za otrzymaną pomoc. Wespół w zespół (Krzysztof Leonowicz, Maciej Trzciński, Krzysztof Graczyk i Roman Graczyk) doszliśmy do przekonania, że dobrą ideą jest pomóc teraz komuś, kto aktualnie tego bardzo potrzebuje. A więc nie: „ja oddaję Tobie”, tylko: „ja oddaję Komuś Trzeciemu to, co dostałem od Ciebie”. Taka sztafeta dobrych uczynków.

W roku 2012 w tym gronie, poszerzonym m. in. o Marka Sikorę i o Marka Radulego, po raz pierwszy zorganizowaliśmy akcję w nowej formule (zawody, plus koncert, plus aukcja charytatywna), nazwaliśmy ją „Krzysiek pomaga pomagać”, a rzecz odbyła się w Jaworkach (na stoku Areny Narciarskiej Jaworki i w Muzycznej Owczarni). Pomagaliśmy wtedy Darkowi Hryniewieckiemu i Pawłowi Szkutnickiemu.

Od roku 2013 do dziś

W roku 2013 impreza odbyła się na stoku Ski Lubomierz oraz w Starej Winiarni w Mszanie Dolnej, pomagaliśmy Grzesiowi Jaśkiewiczowi.

Pod koniec 2013 roku postanowiliśmy ze względów praktycznych ubrać naszą działalność w prawny gorset. 27 listopada 2013 założyliśmy Stowarzyszenie „Krzysiek Pomaga Pomagać”. Kolejna impreza odbyła się 22 lutego 2014 w Krakowie (koncert i aukcja) oraz 2 marca w Jurgowie (zawody), a jej beneficjentem był Olek Gaweł. W roku 2015 zawody narciarskie były 31 stycznia w Lubomierzu, koncert z aukcją 7 lutego w Krakowie, pomagaliśmy Michałowi Tokarczykowi. W roku 2016 – zawody 13 lutego w Suchem, a koncert i aukcja 20 lutego w Krakowie, pomagaliśmy Kacprowi Turaczykowi i Karolowi Tomasiakowi. W roku 2017 – zawody 18 lutego w Suchem, koncert i aukcja 25 lutego w Krakowie, pomagaliśmy Szymonowi Olkowi. W roku 2018 – zawody w Suchem 3 lutego, koncert i aukcja w Krakowie 3 marca, koncert i aukcja w Nowym Sączu 14 kwietnia, pomagaliśmy Tomaszowi Brzeskiemu. W roku 2019 – zawody w Suchem 2 lutego, koncert i aukcja w Krakowie 16 lutego, pomagaliśmy Kacprowi Turaczykowi.

W roku 2020 naszym beneficjentem był Łukasz Data. W tym roku nastała w Polsce (i na świecie) pandemia Covid-19 i nie byliśmy w stanie przeprowadzić wszystkich akcji dla Łukasza tak, jak były planowane. 1 marca odbyły się zawody w Kluszkowcach, ale musieliśmy odwołać koncert planowany w Krakowie na 14 kwietnia. Kilkakrotnie przekładany, ostatecznie odbył się on, wraz z licytacją, 11 czerwca 2021 w Krakowie. Wcześniej, 6 marca 2021 zorganizowaliśmy w Suchem drugie zawody

NASZA MISJA

ABY ODWDZIĘCZYĆ SIĘ ZA OTRZYMANĄ POMOC, DOSZLIŚMY DO PRZEKONANIA, ŻE DOBRĄ IDEĄ JEST NIE: „JA ODDAJĘ TOBIE”, TYLKO: „JA ODDAJĘ KOMUŚ TRZECIEMU TO, CO DOSTAŁEM OD CIEBIE”.
TAKA SZTAFETA DOBRYCH UCZYNKÓW.

„Krzysiek Pomaga Pomagać” stoi na trzech nogach:

Zawody narciarskie

Slalom gigant rozgrywany na stokach zaprzyjaźnionych stacji narciarskich. Organizują go Małopolski Okręgowy Związek Narciarski oraz Klub Narciarski „Yeti”. Slalom odbywa się w formule open, startują w nim zarówno narciarze ścigający się w poważnych zawodach, jak i tacy, którzy zaledwie jeżdżą na nartach. Najmłodszy uczestnik tych zawodów, Jasiek Janicki (zawody w Lubomierzu w 2013 r.) miał dwa lata, najstarsi grubo przekraczają siedemdziesiątkę. Najlepsi naprawdę rywalizują o setne części sekundy, inni dobrze się bawią, wszyscy biorąc udział robią coś pożytecznego – całość wpływów z opłaty startowej zasila konto naszego beneficjenta.

Koncert

Duże wydarzenie artystyczne, zawsze z udziałem uznanych muzyków, żeby wymienić tylko Marka Radulego, Grażynę Łobaszewską, Pawła Orkisza, Jacka Królika, Ryszarda Styłę, Krzysztofa Ścierańskiego czy Marka Bałatę z poprzednich edycji. Ale muzycy grają też poniekąd użytkowo: ich muzyka stanowi oprawę dla czegoś w tym wypadku ważniejszego od przeżyć artystycznych.

Challenge kolarski

W roku 2020 Krzysztof Graczyk, jeden z założycieli naszego Stowarzyszenia i człowiek, od którego dramatycznych kolei życia to wszystko się zaczęło, po raz setny podjechał na rowerze z miejscowości Tatranska Polianka do Velickeho Plesa pod Gerlachem. Impreza miała charakter prywatny, chociaż brało w niej wielu przyjaciół Krzysia, także członkowie naszego Stowarzyszenia. Ale w naszych głowach zrodził się wtedy pomysł, by wykorzystać nadzwyczajne zdolności kolarskie Krzysia dla naszych, czyli Stowarzyszenia, celów.

Pod koniec 2013 roku postanowiliśmy ze względów praktycznych ubrać naszą działalność w prawny gorset. 27 listopada 2013 założyliśmy Stowarzyszenie „Krzysiek Pomaga Pomagać”.

Stowarzyszenie “Krzysiek Pomaga Pomagać”
Ściejowice 176, Liszki 32-060
REGON: 360090688
KRS: 0000 499 667
NIP: 944-224-75-70
rachunek bankowy: PKO SA 96 1240 4588 1111 0010 6082 5709

Dokumenty stowarzyszenia:
Statut Stowarzyszenia
Sprawozdanie finansowe 2020
Sprawozdanie merytoryczne za 2020
RODO Ochrona danych

Zarząd
Krystyna Czerni
Artur Holik
Stanisław Kwieciński
Zofia Stawiska
Anna Tarnawska

Komisja Rewizyjna
Roman Graczyk
Marek Sikora
Maciej Trzciński

Członkowie Stowarzyszenia
Jacek Chruścicki
Krystyna Czerni
Krzysztof Graczyk
Roman Graczyk
Artur Holik
Mateusz Janicki
Jan Kraiński
Stanisław Kwieciński
Agnieszka Leonowicz
Magdalena Macheta
Piotr Macheta
Wojciech Macheta
Antoni Otałęga

Jacek Peszko
Juliusz Peszko
Marek Pietruszka
Beata Rusinowska
Jan Radomiński-Lasek
Marek Raduli
Beata Rzepa
Alina Sikora
Marek Sikora
Jakub Smoleń
Karol Stojowski
Wojciech Solarz
Zofia Stawiska
Ryszard Styła
Anna Tarnawska
Maciej Trzciński
Agata Wierzbicka
Paweł Wadowski
Maciej Zych

Wesprzyj Julię

Wpłacam